X
X

Google algoritması neden gizli tutulmaktadır?

AnasayfaHaberiniz Olsun.Google algoritması neden gizli tutulmaktadır?

Google arama motoru algoritmasının temelinde ne bulunmaktadır? Google algoritması neden gizli tutulmaktadır?

Google hiç şüphesiz dünyanın en büyük ve en önde arama motoru şirketidir. Kurulduğu ilk günden bugüne dek birçok internet sektöründe hizmet vermiş ve çoğunda başarılı da olmuştur. Google şirketinin hizmetlerinden en bilindik olanı tabi ki ilk hizmeti olan arama motoru hizmetidir. Google arama motoru yüksek optimizasyon kalitesine sahiptir. Google, her yıl Google arama motoru çekirdek güncellemesi yayınlar ve arama motorunun optimizasyonunu daha iyi hale getirir. Bu optimizasyonu için yazdığı algoritmaları gizli tutar. Algoritmaları gizli tutmasının birkaç nedeni vardır.

Daha sağlıklı arama sonuçları göstermek

Google arama motoru algoritmasının gizli tutulmasının en temel nedenlerinden biri kullanıcılara daha sağlıklı aratma sonuçları göstermektedir. Google internette bulunan milyonlarca siteyi botları ve örümcekleri ile indexler yani inceler. Bu indexler sayesinde aratma yapıldığında aratmaya en uygun sonuçları listelemeye çalışır. İşte Google bu listeleme işini en uygun ve güvenli şekilde yapmak için algoritmalarını gizler.

Eğer Google algoritmalarını gizli tutmasaydı aratmada çoğu gereksiz sonuçla karşılaşılabilirdi. Ayrıca uygunsuz ve +18 siteler aratma sonuçlarında sürekli olarak ilk sıralarda bulunurdu. Bu durum da kullanıcıları memnun etmez ve Google arama motorunu tekrar kullanmamalarına yol açardı.

Algoritmanın rakip arama motorları tarafından kopyalanmasını engellemek

Google kendisine rakip arama motorlarından çok çok öndedir. Bunun nedeni ise Google arama motoru algoritmalarının yüksek optimizasyon kalitesine sahip olmasıdır. Bu yüksek optimizasyon kalitesini elde etmeye çalışan çokça şirket olsa da hiçbiri başarılı olamamışlardır. Bu nedenle bu şirketler Google algoritmalarını kopyalamaya çalışmaktadırlar. Google ise gizli tuttuğu algoritmalarını güvenle saklamaktadır. Her fırsatta güvenden bahseden Google çalışanları algoritmaların rakip arama motorları tarafından kopyalanamayacağını her fırsatta dile getirmektedirler.

Olabilecek yazılım saldırılarını en aza indirmek

Google firmasının algoritmalarını gizli tutmasının diğer bir nedeni de yazılımsal saldırıları en aza indirmektir. Açık kaynak kodlu algoritmaya sahip arama motorları sürekli saldırıya uğramakta ve birtakım yazılımsal problemler ile karşılaşmaktadırlar. Bu problemler nedeniyle arama motorları sağlıklı çalışmamaktadırlar. Google ise algoritmalarını kapalı kaynak kodu ile sunmaktadır. Bu nedenle Google arama motoru yazılımsal saldırılara karşı hazırlıklıdır. Her ne kadar arama motoruna çok güçlü saldırılar yapılsa da gizli algoritmalar sayesinde bu saldırılar Google için pek de sorun teşkil etmemektedir.

Reklam politikalarını daha doğru uygulamak

Bilindiği gibi Google dünya üzerinde reklam yayınlama kapasitesi en yüksek kuruluşlardan biridir. Haliyle Google şirketinin reklam yayınlama politikaları da güncel ve gelişmiştir. Bu gelişmiş reklam politikasını da kapalı kaynak koduna eklemiş olduğu birtakım algoritmalara bağlamaktadır.  Her kullanıcıya özel ve ilgili reklam göstermede birçok şirketin yapamadığı yapmakta ve bu konuda başarılı da olmaktadır. Bu nedenle Google daha doğru reklam politikaları izlemek için algoritmalarını gizli tutar.


Top