X
X

Kullanıcı aratma amacı nedir, neden önemlidir?

AnasayfaHaberiniz Olsun.Kullanıcı aratma amacı nedir, neden önemlidir?

Kullanıcı aratma amacı nedir, neden önemlidir?

Kullanıcı aratma amacı nedir?

Kullanıcı aratma amacı, kullanıcının aratma motorunda arattığı ile ulaşmak istediği sonuçlar bütünüdür. Yani kullanıcının internette belli bir içeriğe ulaşmak için arama motoruna girdiği yazıdır. Bu yazı kimi zamanlarda tam olarak sonuç veremese de bir sonuç listesi ortaya çıkmaktadır. Kullanıcı çıkan sonuçlar arasında amacına ulaşacağı bir başlık göremez ise bir sonuca tıklamaz. Bu nedenle kullanıcı amacı ve içerik başlığı büyük önem arz eder.

Temel kullanıcı arama amaçları nelerdir?

Kullanıcılar internette temel olarak birkaç amaç neticesinde araştırma yapar. Bunların en temel olanları

  • Bilgilenmek

Kullanıcı aratma motorunu belli bir konu hakkında bilgilenmek için kullanabilir. Örneğin "felsefe" kelimesi hakkında bir araştırma yapacak kişi "felsefe nedir" başlığını arama motoruna girer. Arama motoru ilgili başlık altında benzer içerikler sıralar. Kullanıcı eğer bir içeriğin kendi amacına uygun olduğuna inanırsa içeriği okumaya başlar.

  • Eğitim veya hizmet almak

Kullanıcı aratma amaçlarından biri de eğitim veya hizmet almaktır. Kullanıcı belli bir konu hakkında bilgi birikimine sahip ve kendini bu konu hakkında eksik hissediyorsa bir eğitim almak ister. Örneğin "pasta" hakkına bilgi sahibi ancak pastanın nasıl yapıldığı hakkında bilgisi olmayan bir kişi düşünelim. Bu kişi internette "pasta nedir" aratması yerine "pasta nasıl yapılır" aratması yapar. Karşısına çıkan en iyi sonucu seçer. Bu neticede gerekli hizmeti veya eğitimi alır.

  • Satın almak

Kullanıcıların büyük bir bölümü internet üzerinden alışveriş yapmak istediklerinde direkt olarak ürünün karşılarına çıkmasını isterler. Örneğin ayakkabı almak isteyen biri "ayakkabı al" veya "x marka ayakkabı" şeklinde aratma yaparlar. Bu nedenle aratma karşılarına ürün ile ilgili görseller, bilgiler ve fiyatlar çıkarır. Kullanıcı en uygun gördüğünü seçer.

  • Karşılaştırma

Kullanıcı aratma amaçları arasında temel olanlardan biri de karşılaştırmadır. Örneğin bir ayakkabı alacak kişi kararsız ise arama motoruna "en iyi ayakkabılar" şeklinde bir yazı yazar ve kendine en uygun içeriği seçer ve o içerik ile etkileşime girer.

Kullanıcı arama amacı neden önemlidir?

Kullanıcı aratma amacı özellikle web sitesindeki içeriği hazırlayan kişi tarafından önemli bir konudur. Nedeni ise içerik hazırlayan kişinin kullanıcıya belli içerik hakkında doğru bir şekilde bilgi vermesi ve kullanıcının web sitesine ulaşmasını sağlamasıdır. İçeriklerin özellikleri de bu kullanıcı aratma amaçları neticesinde oluşur. Örneğin arama motorunu bilgilenmek için kullanan birine yeterli bilgiyi vermek için uygun kelime sayısı ve görsel içeriği kullanmalıdır. Buna ek olarak doğru bir içerik başlığı seçilmelidir. Örneğin ayakkabı satarken ayakkabı için ayakkabı nedir gibi bir başlık seçilmemesi gerekir. Kullanılan başlık özellikle kullanıcının aratma motoruna gireceği bilgi ile eşleşmelidir. Kullanıcı aratmasına uygun başlık seçmek kullanıcının sizi bulmasını kolaylaştıracaktır. Bu da daha çok kullanıcı çekmenizi sağlar.


Top