X
X

Teknoloji devlerinden Apple şirketinin başarısı nereden geliyor?

AnasayfaHaberiniz Olsun.Teknoloji devlerinden Apple şirketinin başarıs...

Teknoloji devlerinden Apple şirketinin başarısı nereden geliyor?

Dünyadaki en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, herkesin bildiği gibi çok üst düzey kalitede hizmet vermektedir. Verdiği bu üst düzey hizmet sayesinde gerek müşterileri gerekse çalışanlarını yüksek ölçüde memnun etmektedir. Peki Apple bu kaliteli hizmeti nasıl vermektedir ve Apple'ın başarısı nereden gelmektedir?

Sade ve basit olması

Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs, şirketi kurduğu ilk günden bu yana sadelik vurgusu yapmakta ve bu sadelik vurgusunun basitlik ile birleşmesi durumunda başarıyı getireceğini söylemektedir. Özellikle yeni ürünlerin kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabilir olması ve kullanıcıların ürüne yabancılık çekmemesi istenmektedir. Apple, ürünü kullanıcının en basit ve optimize şekilde kullanabilmesi için AR-GE çalışmalarına büyük önem vermektedir. Bu çalışmaların karşılığını mutlu müşteri kitlesi ile almaktadır.

İleriye dönük olması

Apple şirketinin üzerinde durduğu bir diğer husus kullanıcılara sunduğu ürünlerin ileriye dönük olmasıdır. Kullanıcılar tarafından satın alınan ürünler 4-5 yıl sonrasında ortaya çıkacak teknolojik yenilikle büyük oranda adaptedir. Bu adapte cihazlar sayesinde gelişen teknolojiye ayak uydurmak kullanıcılar için hiç de zor olmamaktadır.

Tasarıma büyük önem verilmesi

Döneminde çok başarılı olan şirketler sonrasında ürün tasarımlarına ve kullanıcı deneyimine önem vermediği için iflas konumuna yaklaşmıştır. Apple ise kullanıcı deneyimine ve ürün tasarımına büyük önem vermektedir. Ürünlerin kullanıcı üzerinde olumlu ve farklı bir hava yaratması istenmektedir. Ayrıca kullanıcılardan alınan geri dönüşler ile ürünlerini ve çalışmalarını geliştirmeye çalışan Apple, tasarım konusunda diğer şirketlerden olukça üstündür.

Ürün çeşitliliğinin olması

Ürün çeşitliliği, çoğu büyük şirket tarafından önemsenmemektedir. Bu büyük şirketler tek bir ürün üzerinden geliştirme yapmakta ve satışa sunmaktadır. Apple ise özellikle gündelik teknoloji ürünleri üzerinde çalışma yapmakta ve olabildiğince geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaya çalışmaktadır. Apple sunduğu bu geniş yelpazedeki ürünleri kendi için optimize etmekte ve ürünlerin birlikte kullanıldığında daha verimli olabileceğini dile getirmektedir. Örneğin Apple marka bir akıllı telefonun Apple marka bir bilgisayar ile daha verimli bir hal alacağı söylenmektedir.

Kaliteli olması

Apple ürünlerinde dikkat çeken bir diğer özellik ürünlerin kalitesidir. Ürünün gerek donanım kısmı olsun gerekse yazılım kısmı olsun son derece kaliteli ve ergonomiktir. Apple bu yüksek kaliteli ürünleri oluşturmak için büyük çalışmalar yapmakta ve şirketin yıllık kârından büyük ölçüde bir rakamı kalite geliştirmesine ayırmaktadır. Tabi bu kaliteli ürünler sayesinde müşteriler Apple'ı tercih etmektedir.

Güvenli cihazlar üretmesi

Apple şirketi, ürünlerinde güvenlik açıklarına rastlanmaması için üst düzey güvenlik önlemleri almış ve ürüne eklenen her yeni özellikte güvenlik ayarlarını da güncellemiştir. Bu güvenli cihazlar özellikle iş insanları tarafından çok beğenilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Apple, ürettiği bu güvenli cihazlar sayesinde kullanıcılarının beğenisini kazanmış ve başarısına başarı katmıştır.


Top