yükleniyor

Web Tasarım’da Renk Uyumu

Web sitesi basit bir link verip sayfalara yönlendirmekten çıkıp, görsel iletişim noktasına geldiği günden beri, tasarım ön plana çıkan en önemli unsur oldu. Bir sitenin tasarımı ile o sitenin ne kadar güvenilir olduğunu anlayabildiğiniz gibi aynı zamanda kötü renk seçimleri bilgiyi edinen ziyaretçiye yeni bir bilgi sunamadan kaçıracaktır.

İnsanlar bir insanın kim olduğunu anlamak için öncelikle dış görünüşüne bakar elbette. Aynı zamanda bir sitenin de kim olduğunu, ne yaptığını, ne verdiğini renklerden anlamak mümkün. Fakat sitenin karakterine ters olan renk seçimi ile ziyaretçilerinizi kaçırabileceğiniz gibi, aynı zamanda da, sitenize farklı anlamlar yükleyebilirsiniz.

Peki, bu renk seçimini nasıl yapmanız gerekiyor? Eğer nötr yani siyah, beyaz, gri gibi tonlamalar kullanıyorsanız bu site hazır bilgi vermeyi hedeflemeli. Hazır bilgiler kısa, öz, betimleme sahibi olmayan şekilde olmalı ve yazı tabanlı olmalı. Eğer yüksek derece zıtlık ve çoklu renkler kullanıyorsa bu site birden fazla kategoride bilgi edinimi sağlanmalıdır. İkna, arkadaş canlısı renklerin en başında ise mavi gelmektedir. Mavi renk kullanan siteler arasında Facebook, Twitter, Tumblr, Instagram gelmektedir ve bunlar da milyonlarca insanı kendisi hakkında ikna etmiş arkadaş odaklı sitelerdir. Web sitesinde renk uyumu noktasında önemli olan bir diğer renk kataloğu ise ılık renklerdir. Turuncu, sarı, yeşil, kırmızı gibi renkler heyecanı ve girişkenliği betimlediğinden genelde e-ticaret sitelerinde ve hizmet tanıtım sitelerinde kullanılması çok daha uygun olmaktadır.

Yazı renkleri, link renkleri, butonlar, görseller ve en önemlisi logoların rengini tasarlarken mutlaka renk skalalarından seçilmesi gerekmektedir. Bu sayede sitenize bir karakter yükleyerek ziyaretçilerin ne ile karşılaşacağı konusunda renkler ile anlamasını sağlayabilirsiniz. Profesyonelce renklendirilmiş siteler, insanların gözünde daha fazla güven sahibi olduğu bir gerçektir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!
Web Site Yapımı