X
X

Etkileyici bir seminer konuşması nasıl yapılmalıdır?

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımEtkileyici bir seminer konuşması na...

Gerek eğitim gerekse iş hayatında olsun çeşitli seminer konuşmaları yapmamız gerekir. Bu seminerler bulunduğumuz konumu büyük ölçüde etkileyici olabilmektedir. Bu nedenle bir seminer konuşması yaparken bilinmesi ve uygulanması gereken bazı yöntemler vardır. Bunları birkaç başlık altında inceleyelim.

Konuşma başında kendinizi tanıtın ve kanıtlayın

Eğer etkili bir seminer konuşması yapmak istiyorsanız ilk önce kendinizi tanıtmalı ve kanıtlamalısınız. İnsanların bu konuşmada neden sizleri dinlemesi gerektiğini onlara söylemeleri ve kısaca başarılarınızdan bahsetmelisiniz. Bu sizi dinleyicilere tanıtacak ve kanıtlayacaktır. Ancak başarılarınızdan bahsederken abartmamaya çalışın. Eğer başarılarınızı çok fazla abartırsanız bu dinleyiciler üzerinde olumsuz etki yaratır.

Beklenmedik ses yükselmeleri yapın

Eğer yapacağınız konuşma uzun veya sıkıcı bir konuşma ise bu konuşmanın en önemli unsuru dinleyicilerin odağını kesmemektir. Çoğu seminer dinleyicisi seminerin bir an önce bitmesini ve o ortamdan uzaklaşmayı isterler. Özellikle uzun ve sıkıcı konuşmaları dinlemek istemezler, isteseler bile odaklanamazlar. Siz dinleyicilerin odağını yakalamak için bazı durumlarda sesinizi beklenmedik şekilde yükseltmelisiniz. Özellikle cümle yüklemlerinde sesinizi yükseltmeniz dinleyicileri olumlu etkileyecektir.

Rasyonel örnekler verin

İnsan beyni etkilemesi kolay bir yapıya sahiptir. Beyin, kendine verilen bilgiler sayesinde belli başlı sonuçlar çıkartır ve kararını bu sonuçlara göre verir. Eğer beyin mantıklı bir bilgiye sahip değilse doğru karar veremez. Siz ne anlatırsanız anlatın konuşmanız rasyoneler ifadeler içermiyorsa dinleyiciler etkilenemez ve konuşmadan uzak kalırlar. Örneğin bir yönetici, çalışanlarına "ay sonunda büyük bir gelişme yaşayacağız" dediğinde çalışanlar etkilenmezler. Ancak aynı yönetici "ay sonunda geçen aya göre 2 kat büyüyeceğiz" dediğinde ise çalışanlar inanılmaz derece etkilenirler. Bu nedenle rasyonel ifadeler konuşma yaparken mutlaka kullanılması gereken unsurlardır.

Görsel içeriklerden yararlanın

Yapılan araştırmalar insan beyninin sözel anlatımdan çok görsel anlatıma odaklı olduğunu göstermektedir. Görsel içeriklerin hafızada bütünleyici ve kalıcı bir etki yarattığı da bilinmektedir. Bu nedenle seminer konuşması için küçük bir sunum hazırlayarak görsel içeriklerden yararlanabilirsiniz. Bu görsel içerikler sizin sözel anlatımınız ile bütünleşecek ve daha etkileyici bir hâl alacaktır.

Dinleyicilere sorular sorun

Dinleyicileri etkilemek için uygulamanız gereken diğer bir yönetem onları konuşmaya dahil etmektir. Bunu sağlamanın en kolay yönetimi ise onlara sorular sormaktır. Dinleyiciler sorulan sorulara verdikleri cevaplardan sonra cevabın doğruluğunu teyit atmek amacıyla konuşmayı daha dikkatli dinlerler. Bu da sizin daha etkileyici ve dinleyiciyi konuya odaklatan bir konuşma yapmanızı sağlar.

 


Top