X
X

SEO ile Yükselişe Geçin

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO ile Yükselişe Geçin

SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu), her site için vazgeçilmez bir öneme sahip işlemlerin bütününe verilen isimdir. SEO, firmaların ürün ve hizmetlerini daha çok kişiye ulaştırması için şarttır. Açılımından da anlaşılacağı gibi, arama motorları için eldeki tüm olanakların en iyi şekilde kullanılabilmesidir.

                SEO Hizmetleri

                Bloglar veya forum siteleri için SEO çalışmaları görece kolay olsa da, rekabetin hat safhada olduğu alanlarda SEO son derece hassas yürütülmesi gereken bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Hem e-ticaret siteleri için hem de ürün veya hizmet veren firmaların internet siteleri için SEO bir vazgeçilmez. Tek başına SEO olarak adlandırılan sürecin kapsamıysa oldukça geniş. Bu çalışmaların tümünü bir bilene, işinde uzman olan profesyonel bir ekibe bırakmaksa en doğru tercih…

                1. Site İçi Yapılan Çalışmalar: SEO çalışmasının ilk ayağını site içi yapılan çalışmalar oluşturmaktadır. İçeriklerin kullanılan görsellerin kalitesi ve boyutları, sitenin açılma hızı, mobil görünüm gibi detaylar kontrol edilip iyileştirilir. Böylece arama motorlarının gözünde sitenin iyileştirilmesi sağlanmış olur.

                2. İçerikler: İçeriklerin SEO uyumlu olması, sitenin arama motorlarında üst sıralara yükselmesinde son derece önemlidir. İçeriklerin uzunluğu, kullanılan anahtar kelimeler, tercih edilen başlıklar, metin içi kullanılan alt ve ara başlıklar, özgünlük ve çok daha fazlasının SEO uyumlu olması, sitenin üst sıralara yükselmesinde etkili faktörlerdir.

                3. Sosyal Medya Danışmanlığı: Türkiye’de milyonlarca kişi en az bir sosyal medya hesabına sahip. Sosyal medyada geçirilen zaman da yadsınamayacak boyutta. SEO’nun bir adımını oluşturan sosyal medya danışmanlığının ise siteler için iki katkısı bulunuyor. SEO açısından, sosyal medyadan “backlink” denilen ve arama motorları gözünde güven veren işlem yapılmış oluyor. Firma açısından ise potansiyel müşterilere ulaşmak kolaylaşıyor.

                4. Diğer: SEO çalışması üstteki üç başlıca çalışmadan ibaret değildir. Tanıtım yazılarıyla sağlanan “backlink” çalışmaları, günlük, haftalık ve aylık bazda yapılan analiz çalışmaları ve dahası ile SEO’nun her aşaması önem barındırmaktadır.

                SEO Etkisi

                SEO’nun etkisi, arama motorlarında yükselerek görülmektedir. Yani Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında yapılan sorgulamalarda üst sıralara başarılı bir SEO çalışmasıyla yükselmek mümkündür. Arama motorlarında üst sıralara çıkıldıkça ziyaretçi sayısı artacak ve bu da firmanın gelirlerini olumlu yönde artıracaktır. 


Top